Blažek Glass: Dědictví tradičního sklářství

"Netvoříme dějiny. To dějiny tvoří nás." Martin Luther King Jr.

Na základě archeologických nálezů se počátky českého sklářství datují už do 13. století. Sklo se tehdy vyrábělo ze směsi bukového popela a křemičitého písku. Výsledek byl nahnědlý či nazelenalý v důsledku přítomnosti dalších prvků, jako třeba železa. Až později díky pokročilejšímu čištění materiálu vzniklo čiré sklo, jak ho známe dnes.

Za císaře Rudolfa II., ve zlatém věku alchymie, se skláři snažili vyrobit žáruvzdorné sklo, tolik potřebné při pokusech. Zdobná renesance zase dala vzniknout sklu dekorovanému - malovanému a později i rytému a broušenému.

Naši předci se snažili dosáhnout dokonalosti ve všech směrech. Při tom zjistili, že když k surovému materiálu přidají olovo, dosáhnou jedinečného lesku. Tak se zrodilo tradiční české křišťálové sklo.

Rodina Blažkova vyráběla a dekorovala křišťál už od 18. století, po celých sedm generací. První společnost byla založena až později, v první polovině 20. století. Od té doby jsou výrobky Blažek Glass vyhledávaným artiklem pro svou kvalituoriginalitu.

in 1933

Předválečná léta

V roce 1933 založil Josef Blažek, nejmladší z rodiny Blažků a sám zkušený sklář, první společnost v Novém Boru. I když začátky nebyly lehké, dařilo se mu. V roce 1938 přesunul výrobu z okupovaného pohraničí do Poděbrad. Tady firma fungovala i v těžkých válečných letech až do roku 1948, kdy byla znárodněna.

in 1992

Nová éra

V roce 1992 se sklářská společnost vrátila do rukou dětí Josefa Blažka, Dalibora a Drahoslavy. Těm se po dlouhé nucené přestávce podařilo úspěšně obnovit výrobu. Tradiční ručně zdobený křišťál vstal z popela pod původním názvem firmy - J. Blažek Sklo Poděbrady.

Až v roce 2009 byla společnost z důvodu vstupu na mezinárodní trh přejmenována na Blažek Glass. V současné době řídí Blažek Glass Lenka Blažková - Zdobinská, vnučka Josefa Blažka, se svým manželem, Petrem Zdobinským.

Naše produkty 

Vždycky jsme si cenili poctivé ruční práce, jedinečného dotyku lidské ruky. Ale také rádi zkoumáme možnosti moderních technologií. V Blažek Glass tak při vývoji nových produktů kombinujeme tradiční ruční zpracování s nejnovějšími technologickými postupy.

Spojením tabulového skla a technologie chemického leptání vznikl v roce 1997 ojedinělý produkt - skleněný pilník na nehty, který je patentově chráněn v mnoha zemích světa. Brusná plocha, která je leptáním vytvořena se používáním prakticky neopotřebovává. Pilníky od firmy Blažek Glass tak vydrží skutečně po celý život. I díky tomu získaly řadu cen na českých i zahraničních soutěžích.

V našem portfoliu najdete originální skleněné pilníky a rašple i tradiční ručně dekorované křišťálové sklo - lampy, trofeje, šperky i interiérový křišťál. Kvalita je naší hlavní prioritou. Oceňují ji zákazníci v České republice, Německu, USA, Francii, Británie, Japonsku i dalších zemích.

V roce 2005 jsme úspěšně splnili podmínky pro certifikaci ISO. Díky tomu jsme vylepšili procesy a nastavili standardy pro jednotlivé výrobní postupy. I když certifikace samotná už vypršela, jejích podmínek se dále držíme při interních auditech.

Ačkoli v současné době zaměstnáváme více než 40 zkušených profesionálů, stále jsme rodinná firma a dále kráčíme ve stopách našich předků. 

Historie žije dál

Sklářství se od svých počátků hodně posunulo. Podívejte se, jak se nám daří kombinovat tradiční dekorační techniky s moderními technologiemi.

Všechny naše produkty jsou vyrobeny z tradičního olovnatého křišťálu, který vyniká výjimečným leskem. Díky manuální výrobě a dekoraci je u každého z nich možná úprava na zakázku. Pro více informací přejděte do sekce zakázková výroba křišťálu.

 • Zobrazit kategoriiOriginální skleněné pilníky na nehty a rašple

  Skleněné pilníky na nehty a rašple

  Naše patentované skleněné pilníky na nehty najdou uplatnění doma i v profesionálních salonech. Zvolte nedekorované pilníky a přidejte své logo, vyberte si z řady barevných variant či luxusních pilníků s kamínky značky Swarovski.

  Link
 • Zobrazit kategoriiInteriérový křišťál

  Interiérový křišťál

  Dodejte jakémukoli interiéru punc originální krásy. Tu správnou náladu doladí barvy našich LEC lamp. Tak, teď je to perfektní perfektní.

  Link
 • Go to categoryTrofeje a ocenění

  Trofeje a ocenění

  Završte svou sportovní či společenskou událost jedinečným upomínkovým předmětem z křišťálu. Na detailech záleží.

  Link
 • Go to categoryKřišťálové kremační urny

  Křišťálové kremační urny

  Oslava pomíjivosti lidského života v nesmrtelné kráse křišťálu. Naše urny jsou důstojnou schránkou pro popel všech milovaných.

  Link
 • Go to categoryZakázková výroba křišťálu

  Zakázková výroba křišťálu

  Máte svou vlastní představu? Podělte se o ni s námi a naši zaměstnanci jí rádi vdechnou život.

  Link